Patiš li od FOMO sindroma?
Razmisli - Koliko najduže možeš da izdršiš bez telefona? Osećaš li se izopšteno iz svih dešavanja dok skrolaš po mrežama? Onda? Ako je telefon postao produžetak tvoje ruke, pa bez njega ne možeš ni do toaleta, a živiš u ubeđenju da te sve ono najbolje konstantno zaobilazi, vreme je da porazgovaramo o FOMO sindromu.
Šta je FOMO i zašto ga osećaš?
O ovom sindromu sve više se priča u poslednjih nekoliko godina, a on predstavlja kompulzivnu zabrinutost da propuštamo prilike za ostvarivanje novog iskustva. Hmmm… ova definicija zvuči konfuzno, zar ne? Hajde da bolje pojasnimo.
Normalno je da imaš potrebu da budeš deo neke grupe ili zajednice, kao i da vodiš savršen život – iliti da živiš život na max. Želiš da si uvek u trendu, da znaš sve i ispratiš sva dešavanja, da budeš na svim mestima, u svim akcijama – i to je potpuno logično, s obzirom na količinu informacija koje nas saleću sa svih strana, kao i brze promene trendova. Ipak, nemoguće je postići sve, jer dan ipak traje samo 24 sata. Zato, kada se ove želje sudare sa preteranim čačkanjem telefona dolazi do socijalnog poređenja koje u nama izaziva loša osećanja.
Znaš onaj osećaj kad skrolaš i pomisliš kako svi drugi žive bolje, kako se ekstremno zabavljaju, dok ti sediš kući? Poznato? E, upravo taj osećaj izolovanosti, usled kojeg misliš da ništa ne postižeš i ne radiš sve ono što i drugi, nazivamo FOMO. Ovaj sindrom zapravo je začarani krug – jer ukoliko već propuštaš zabavu, želiš bar da budeš u toku. Zato skrolaš i skrolaš, neprestano ulazeći iz jedne u drugu aplikaciju, kako bi pokupio sve informacije – jer, pitaš se – ako nisam u centru zbivanja, gde sam?
FOMO je direktno povezan sa preteranom upotrebom telefona i brzim protokom informacija, a istraživanja pokazuju da ovaj sindrom ima čak 60% tinejdžera. Dakle, ako se pronalaziš u svemu, dobro je znati da nisi jedini slučaj!
Kako da prevaziđeš FOMO?
Dobra stvar je da se ovaj sindrom može prevazići, ali potrebno je uvesti neke promene. Razumevanje problema jeste svakako prvi korak ka njegovom rešavanju, a evo i korisnih saveta stručnjaka:
- Kreni na detoks – Za početak pokušaj da smanjiš vreme koje provodiš na telefonu, tako što ćeš postaviti vremenska ograničenja na aplikacijama. Takođe, bilo bi dobro da ne koristiš telefon makar sat vremena pred spavanje, jer tada nam je potrebno opuštanje, a nove informacije mogu nas samo dodatno uznemiriti. Možda ti se ovo čini rigorozno, ali studije pokazuju da su srećniji ljudi koji koriste društvene mreže samo 30 minuta u toku dana
- Prebaci fokus – Umesto da stalno pratiš šta drugi rade, uključi se u aktivnosti koje voliš i u kojima uživaš. Provedi više vremena sa prijateljima i porodicom ili pronađi novi hobi, svrati do bioskopa, muzeja, pozorišta. Kreni da trčiš, upiši kurs jezika ili pročitaj novu knjigu. Postoje i drugi načini da ispuniš svoje vreme.
- Daj sebi vremena – Nemoj očekivati da navike možeš promeniti tokom noći, ali nemoj lako ni da odustaješ.
- Pokušaj realno da sagledaš stvari – Da li su ti zaista potrebne sve te informacije i da li zaista misliš da je sve što vidiš na mrežama stvarnost?
Napravi plan – Pokušaj bolje da organizuješ svoje vreme, a u tome ti može pomoći uvođenje nekih rutina – na primer uvedi trening nekoliko puta nedeljno, odredi vreme za učenje i pokušaj svaki dan da legneš u isto vreme.