Bolji Online
Unesi reč za pretragu

Obišli smo 50 škola, razgovarali sa oko 14 hiljada dece i roditelja i evo šta smo naučili :)

Kompanija A1 Srbija pokrenula je besplatne edukativne radionice 2022. godine sa ciljem da unapredi digitalnu pismenosti đaka u, tada, 15 osnovnih škola širom Srbije. Nismo ni mogli da pretpostavimo da će odziv biti ogroman i tako smo stigli do 50 škola i 14 000 dece samo u 2023. Radionice vodi Ana Mirković, psiholog i vodeći stručnjak za edukaciju o digitalnoj komunikaciji, pružajući vrednu podršku i znanje učesnicima.

Kako možemo  da podržimo decu u prepoznavanju digitalnog nasilja i prevazilaženju izazova? Kakav uticaj njihovo svakodnevno online vreme ima na njihovo ponašanje? Kako možemo da pomognemo da bezbedno prolaze kroz potencijalne rizike današnjih digitalnih tehnologija, dok istovremeno koriste njihove prednosti? To su važne teme koje smo protekle dve godine obrađivali sa klincima, nastavnicima, pedagozima, psiholozima i roditeljima u 50 škola širom Srbije.

Zamolili smo Anu Mirković za kratak osvrt na prethodnu godinu i planovima za ubuduće. 

Kakva su vaša iskustva i saznanja nakon što ste obišli 50 škola i razgovarali sa oko 14 hiljada dece i roditelja? 

“Bilo je izuzetno inspirativno iskustvo. Tokom naših poseta primetili smo da postoji velika potreba za edukacijom o digitalnoj bezbednosti i pismenosti. Deca često nisu svesna potencijalnih opasnosti digitalnog sveta, kao što je digitalno nasilje. Naš cilj je bio da im pružimo alate da bi prepoznali takve situacije i znali kako da se odupru izazovima koje internet može doneti.”

Kako ste se vi nosili sa  izazovom vremena koje deca provode na internetu i njegovim uticajem na njihovo ponašanje? 

“Primetili smo da deca sve više vremena provode online, što može značajno uticati na njihovo mentalno zdravlje i socijalne veštine. Bitno je da roditelji i nastavnici budu svesni koliko je važno postaviti granice i edukovati decu o korišćenju interneta na bezbedan i odgovoran način. Granica između korisnosti digitalnih tehnologija i njihovih opasnosti je vrlo tanak. Naša edukacija fokusira se na to da decu naučimo kako da balansiraju između korisnog korišćenja interneta za učenje i zabavu i kako da prepoznaju i zaštite se od opasnih situacija kao što su cyberbullying ili deljenje ličnih podataka.”

Kakav je bio odziv? 

“Odziv je bio fantastičan! Roditelji, deca i pedagozi pokazali su veliku zainteresovanost za naše radionice. Imali smo priliku da razgovaramo o digitalnoj bezbednosti, da delimo iskustva i da zajedno stvaramo sigurniji online prostor za sve.”

Koji su vaši planovi za budućnost u oblasti edukacije o digitalnoj pismenosti? 

“Planiramo da proširimo naše edukativne programe na još više škola i da kontinuirano radimo na podizanju svesti o digitalnoj bezbednosti. Naš cilj je da svako dete i roditelj u Srbiji bude spreman da koristi digitalne tehnologije na bezbedan i odgovoran način.” 


Slične vesti

Kako funkcionišu društvene mreže u odnosima i vezama među mladima?

1. Da li zapraćivanje na mrežama uvek ima kontekst potencijalnog muvanja? Kosta (21): Uglavnom, ako nije izričito prijateljski odnos od…

Pročitaj

Intervju sa Veseleenom

Svojim humorom i iskrenošću, Veselin Vladimir Zvekić,  jednako privlači pažnju tinejdžera i milenijalaca širom regiona. Autentičano, kroz prizmu duhovitosti, u…

Pročitaj

Popularna igrica uvodi nova pravila – šta roditelji treba da znaju

Kompanija je kreirala novi tip roditeljskog naloga, tako da roditelji/staratelji mogu da nadgledaju aktivnosti dece na internetu i njihove prijatelje.…

Pročitaj

Šerenting: Kako da deca prežive „roditeljstvo” na internetu?

Iako deluje slatko i lepo kada na društvenim mrežama vidite fotografiju ili video snimak kako roditelji ljube, grle i pokazuju…

Pročitaj