Kako pomoći tinejdžeru kad ima ljubavne probleme?
Odrastanje, odnosno tinejdžerske godine, mogu biti posebno komplikovane kako za decu tako i za njihove roditelje/staratelje.
Naročitno bolan može biti ljubavni život, koji ne bi trebalo da vam bude nepoznanice, te je stoga važno da znate kako da pomognete detetu da prebrodi ljubavne probleme – jer je pitanje dana kada će se ono suočiti sa prvim zaljubljivanjima, raskidom i neuzvraćenom ljubavlju.
Ono što je važno jeste da njihovi problemi ne budu olako shvaćeni, jer za njih mogu da budu traumatično iskustvo. Zaljubljivanje svog deteta nemojte shvatati bezazleno i neozbiljno. Ne umanjujte njihova osećanja i njihovu patnju i bol ne shvatajte olako. Posvetite se maksimalno i pokažite da ih razumete.
Neuronaučnici tvrde da se prefrontalni korteks menja tokom sazrevanja, odnosno između 25. i 30. godine, te da se tada razvija potpuna moć rasuđivanja. Iz tog razloga tinejdžeri ne mogu lako da prebole ljubavne probleme.
Lečenje slomljenog srca kod tinejdžera traje duže nego kod odraslih. Sa tinejdžerima morate da budete strpljivi, jer im je vrlo često jako teško da razumeju da će bol zbog neuzvraćene ljubavi vremenom proći. Dajte im savete i rešenja, možete koristiti svoje iskustvo.
Raskid može da ima tri faze – tugovanje, usamljenost i euforično raspoloženje – a za svaku od njih treba da budete tu, kako bi ih lakše prebrodili. Roditelji/staratelji mogu mnogo emotivnije da dožive raskid svog deteta od njih, pa je važno da budete psihički pripremljeni. Jako je važno da ih ne osuđujete, čak i kada shvatite da je dete krivo zbog situacije u kojoj se našlo.
Ukoliko ne uspevate da pomognete detetu da odgovarajući način, potražite stručnu pomoć. Ako vam se čini da je dete depresivno, pomoć psihologa je neophodna.