Kako da kažeš roditeljima ako te neko uznemirava na internetu?
Kada treba da podelimo sa roditeljima stvari poput toga ko nam se sviđa, ili oko čega smo zabrinuti, obično odlučimo da prećutimo, jer, možda će misliti da je glupo, da to ustvari nije prava briga, da to što je nama bitno, recimo, šta ćemo tog dana obući nije najvažnija stvar na svetu. A zapravo, kada tek otkrivamo svet odraslih, ali nismo više ni deca, sve je važno, i sve je veliko.
To što je teško reći da nas brinu neka pitanja o ljubavi postaje posebno bitno kada se nađemo u onlajn prostoru, gde osim lepih stvari i razmene podrške, ljubavi i sreće možemo da susretnemo i zlonamerne komentare. Zato i roditeljima i deci od pomoći može biti savet psihološkinje Ane Mirković:
“Da bi dete i mlada osoba prijavila roditeljima da trpe nasilje na netu, neophodno je da imaju jako lepo izgrađen odnos koji krasi poverenje i otvorena komunikacija. Deca se stide, boje se da će biti pogrešno shvaćena, da će krivica pasti na njih ili da će biti kažnjeni oduzimanjem mobilnih telefona. Da bi se otvorili i razgovarali sa roditeljima, neophodno je kreirati atmosferu u porodici koja je podržavajuća i u kojoj svi članovi porodice znaju da mogu apsolutno da veruju i potpuno se oslone jedni na druge.”
Zato predlažemo nekoliko načina da sa roditeljima podeliš iskustva na netu:
Napiši im poruku Nekada je mnogo lakše pisati nego govoriti, posebno kada smo uplašeni, osećamo se samima i bojimo se reakcije onih sa kojima treba nešto da podelimo. Tako roditeljima možeš da pošalješ poruku u zajedničkom četu, i da ih pre toga, ako želiš, ili misliš da je potrebno, zamoliš da se ne ljute, nego ti pomognu (čak i ako se naljute nemoj misliti da te ne vole – ljutnja je vrlo često preterana reakcija kada smo preplavljeni brigom).
Pitaj sestru ili brata da popriča sa njimaKada treba da podelimo nešto osetljivo sa roditeljima nekad je dobro rešenje zamoliti brata ili sestru da to učine umesto nas. Možda je njima lakše da govore u naše ime, a nama je lakše da sa njima podelimo nešto što čini da se osećamo ranjivo. Naravno, ako ti je teško da bratu ili sestri kažeš šta te muči naglas, takođe možeš da napišeš poruku.
Podeli belešku ili printskrin Ukoliko imaš običaj da zapisuješ kako se osećaš u telefonu ili na nekom drugom mestu, a opisao/la si šta te je iz onlajn sfere uznemirilo podeli to sa njima, ili im pokaži printskrinove sadržaja koji te je uznemirio, a ako ti je teško da o tome naglas govoriš slobodno im i to naglasi. Možete samo da zagrlite jedni druge za početak, i da onda zajedno odlučite koje korake možete da primenite.
Reci prijateljimaIli u poverenju popričaj sa drugom/ drugaricom i pitaj ih da oni pišu tvojim roditeljima, ili da razgovaraju sa njima. Iako ti je možda neprijatno da to uradiš, seti se da je jedino važno da informacija stigne do njih, kako bi mogli da ti pruže podršku.
Podeli sa psihologomUkoliko možeš to da kažeš školskom psihologu/ psihološkinji, zamoli ih da oni prenesu to roditeljima, a ako kojim slučajem privatno posećuješ psihologa, možeš i njega/nju pitati da prenese tvoju zabrinutost, uz dogovor da podeli samo stvari koje su u vezi sa online uznemiravanjem.
Šta možete zajedno da uradite? Kada podeliš sa roditeljima šta te muči, zajedno možete da se dogovorite o tome šta je najpametnije dalje uraditi, uvek postoji opcija blokiranja osobe ali ponekad se one vraćaju sa novih profila i nastavljaju sa uznemiravanjem. Ukoliko su u pitanju pretnje možete ih prijaviti policiji, obratiti se Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, a svakako, pre svega toga potražiti savet pravnika. Ukoliko se i dalje osećaš zabrinuto i uznemireno možeš da razgovaraš sa roditeljima o tome, a i da potražiš psihološku pomoć uz njihovu podršku.
Razgovarajte Problem onlajn nasilja može da se dogodi ponovo, sa nekim drugim osobama. Zato pokušaj da deliš da roditeljima sve ono što te muči, dogovorite se koji vam načini za to najviše prijaju, poruka ili razgovor, a možda i neki drugi vid komunikacije, a dobar početak je svakako – zagrljaj!