Bolji Online
Unesi reč za pretragu

Kada je vreme da decu uvedemo u digitalnu detoksikaciju?

U savremenom svetu tehnologija, gde su pametni telefoni i tableti stalni pratioci odraslih, deca sve ranije dolaze u kontakt s ekranima. Nije retkost da već trogodišnjaci provode vreme igrajući se na uređajima, gledajući crtane filmove ili istražujući digitalne aplikacije. Deca u marketima sve ređe vrište među rafovima sa namirnicama jer umesto da komuniciraju sa roditeljima i uče se socijalizaciji i prihvatljivom ponašanju po društvenim normama, deca pa čak i bebe žive paralelne svetove preko ekrana. Iako se to možda čini kao bezazlena zabava, mnogi stručnjaci upozoravaju na ozbiljne posledice preterane upotrebe digitalnih uređaja kod male dece.

Zašto je upotreba pametnih uređaja kod dece štetna?

Istraživanja pokazuju da prekomerna upotreba ekrana u ranom detinjstvu može dovesti do raznih problema, kako fizičkih, tako i emocionalnih i kognitivnih. Na primer:

– Uticaj na razvoj mozga: Studije pokazuju da preterana upotreba ekrana može negativno uticati na razvoj mozga kod male dece. Prema istraživanju objavljenom u časopisu *JAMA Pediatrics*, deca koja previše vremena provode pred ekranom imaju slabije razvijene veštine jezičkog izražavanja, motorike i socijalne interakcije.

– Problemi s ponašanjem i pažnjom: Deca koja previše vremena provode uz pametne uređaje češće pokazuju probleme s koncentracijom i hiperaktivnošću. Ekrani, koji nude brzu stimulaciju i instant zabavu, mogu ometati razvoj pažnje i sposobnost fokusiranja na zadatke u stvarnom životu.

– Uticaj na fizičko zdravlje: Dugačka izloženost ekranima može dovesti do problema sa spavanjem, a fizička neaktivnost može doprineti gojaznosti i drugim zdravstvenim problemima kod dece.

Kada je vreme za digitalnu detoksikaciju?

Ako ste primetili da vaše dete provodi previše vremena na pametnim uređajima ili se bez njih ponaša nervozno i razdražljivo, vreme je da razmislite o digitalnoj detoksikaciji. Evo nekoliko znakova koji ukazuju na to da je detetu potreban odmor od ekrana:

– Dete postaje zavisno od digitalnih sadržaja i teško mu je da se zabavi bez telefona ili tableta.

Smanjena pažnja i koncentracija tokom igranja u stvarnom svetu.

– Dete pokazuje emocionalne reakcije poput besa ili frustracije kada mu se uređaj oduzme.

– Problemi sa spavanjem ili agresivno ponašanje nakon upotrebe ekrana.

Kako sprovesti digitalnu detoksikaciju?

Uvođenje detoksikacije može biti izazov, pa ga zato većina roditelja odlaže. Odluka je prvi I najveći korak na ovom putu. Kao prvo – da biste bili dosledni, odaberite trenutak kada vam životne okolnosti nisu pred prevelikim pritiskom. Nikako u trenutku kada je dete izloženo promenama (selidba, polazak u vrtić, bolest…). Evo nekoliko saveta kako to učiniti:

1. Postepeno smanjujte vreme pred ekranom

Nagli prekid može izazvati frustraciju, pa je bolje postepeno smanjivati vreme koje dete provodi uz pametne uređaje. Na primer, ako dete provodi dva sata dnevno pred ekranom, postavite cilj da taj period smanjite na sat i po, a zatim na sat.

2. Postavite jasna pravila 

Odredite konkretna pravila o korišćenju uređaja. Na primer, odlučite da će korišćenje telefona ili tableta biti dozvoljeno samo posle obroka ili nakon obavljenih dnevnih aktivnosti, i ograničite upotrebu na određeni vremenski period.

3. Budite uzor  

Deca najčešće oponašaju roditelje. Ako vi provodite previše vremena na telefonu, tabletima ili laptopu, teško ćete od deteta očekivati drugačije ponašanje. Postavite pravilo „porodične detoksikacije“ u kojoj svi članovi porodice, uključujući i vas, provode manje vremena pred ekranom.

4. Zamena ekrana alternativnim aktivnostima

Ponudite detetu zanimljive aktivnosti koje ne uključuju ekrane. Igranje sa kockicama, crtanje, slaganje slagalica ili igre na otvorenom mogu biti odlične zamene koje će zaokupiti dečiju pažnju. Kreativne igre podstiču maštu i socijalizaciju, a ujedno i fizičku aktivnost.

5. Uvedite “tehnološku pauzu”

Odredite vreme u toku dana kada će svi uređaji biti isključeni, a  posebno korisno bi bilo vreme pred spavanje. Na primer, uveče nakon večere možete uvesti period bez ekrana, gde će cela porodica uživati u zajedničkim aktivnostima ili čitanju knjiga.

6. Postavite granice korišćenja ekrana u javnim prostorima 

Ponekad roditelji posežu za ekranima kako bi smirili dete u restoranu ili na javnom mestu. Umesto toga, pokušajte da uključite dete u razgovor ili igru koja će ga zainteresovati i skrenuti mu pažnju sa uređaja.

Istraživanja

Brojna istraživanja ukazuju na to da smanjenje vremena provedenog pred ekranom pozitivno utiče na decu. Na primer, studija Američke akademije za pedijatriju preporučuje da deca mlađa od pet godina ne provode više od jednog sata dnevno uz ekran, a deca mlađa od dve godine uopšte ne bi trebala koristiti pametne uređaje. Umesto toga, roditeljima se savetuje da ohrabruju igru koja podstiče socijalne, emocionalne i motoričke veštine.

Iako je tehnologija postala sastavni deo našeg života, važno je balansirati njenu upotrebu. Ona stara poslovica sa sobom nosi mnogo mudrosti – Vatra je dobar sluga, a loš gospodar , tako je i sa digitalnim tehnologijama. Životom upravljamo mi i na to ne smemo da zaboravimo kada tehnologija nadvlada realan život. Digitalna detoksikacija ne samo da pomaže u razvoju zdravih navika, već i osnažuje decu da pronađu druge, bogatije načine igre i učenja. Nekada je i dosada najbolji pokretač mašte i kreativnosti. Dozvolimo da im dosada bude pokretač.


Slične vesti

Filmovi koje bi trebalo da pogledate za vreme praznika

Iako filmova na temu Nove godine i Božića ima mnogo, lista se kod većine svodi na serijal o najpoznatijem čarobnjaku…

Pročitaj

Trenuci za nezaborav. Kako da osmislite zabavu za duge zimske dane za decu uzrasta 4 do 8 godina

U sledećem tekstu ćemo vam dati par ideja koje možete da primenite onda kada dosada pokuca na vrata. Prilika je…

Pročitaj

Kako funkcionišu društvene mreže u odnosima i vezama među mladima?

1. Da li zapraćivanje na mrežama uvek ima kontekst potencijalnog muvanja? Kosta (21): Uglavnom, ako nije izričito prijateljski odnos od…

Pročitaj

Intervju sa Veseleenom

Svojim humorom i iskrenošću, Veselin Vladimir Zvekić,  jednako privlači pažnju tinejdžera i milenijalaca širom regiona. Autentičano, kroz prizmu duhovitosti, u…

Pročitaj