Gledanje serija kao edukativna platforma za decu i mlade
Serije i filmovi oblikuju stavove, usmeravaju razmišljanje, izazivaju osećanja i podstiču na neke oblike ponašanja poput komentarisanja sadržaja sa vršnjacima ili porodicom.
Različita istraživanja pomažu nam da razumemo zašto su serije i filmovi jedan od omiljenih medijskih proizvoda dece i tinejdžera. Priručnik medijske i informacione pismenosti za roditelje navodi da kao zabavan, izmišljeni sadržaj, serije i filmovi pomažu da se izbegne dosada, pobegne od svakodnevnih problema i dnevnih obaveza. Osim razonode, serije se gledaju zbog socijalizacije – one su izvor razumevanja uzrasta, vršnjačke grupe, ali i povod za razgovor i razmenu utisaka sa krugom prijatelja. Ipak, serije i filmovi zadovoljavaju i neke kompleksnije potrebe i očekivanja dece i mladih i nisu samo sadržaj za zabavu. Upečatljivi, snažni i inspirativni junaci i junakinje sa ekrana često su predmet identifikacije ili divljenja, što je snažna osnova za razvijanje lojalnosti – deca i mladi odabrane serije i filmove prate posvećeno, u svim nastavcima i sezonama.
Ambivalentni, kontroverzni karakteri su takođe, razlog zbog kog su deca i mladi posvećeni gledaoci serija i filmova – u njima nalaze odgovore za svoje nedoumice, unutrašnje sukobe, ali i uviđaju razliku između dobrog i lošeg, poželjnog i neprihvatljivog, kao i njihovu prepletenost u stvarnom životu. Takođe, serije su i jedan od sadržaja koje deca koriste kako bi razumeli i interpretirali emotivne, romantične odnose sa kojima se sreću prvi put.
Serije – male važne stvari
“Serije služe da te zabave i, ako si sam, da ispune vreme. Iz serija učimo o drugarstvu, rešavamo misterije, pronalazimo negativce, učimo o ljubavi i o zaljubljivanju i o odnosu braće i sestara.” Ovo su reči desetogodišnjeg obožavatelja serija “Misterija porodice Hanter”, “Kuće Buka”, “Tandermenovi”, “Kasagrandesi”, “Hari Poter”. “Harija Potera”, iako je filmski serijal, stavljamo u kategoriju serija jer ima veliki uticaj na decu i na tinejdžere, a obožavaju ga i odrasli.
Serije, u doba interneta i striminga, gube na onoj atmosferi koju je stvaralo iščekivanje “Vrućeg vetra”, “Dinastije”, “Klinike Švarcvald”, “Beverli Hilsa”… Mi, koji smo rođeni u eri televizije i “jednom nedeljno nova epizoda” termina, sada imamo priliku da sa našom decom nadoknadimo delove detinjstva i da ih naučimo da stvaraju atmosferu, da iščekuju, da promišljaju. Zato se ljubav prema serijama gaji od najmlađeg uzrasta.
Serije za decu do šest godina
Do šeste godibe, klinci vole dinamične, zabavne, smešne, poučne i šarene sadržaje. Oni nemaju ideju o “nastavcima”, već gledaju epizode kad im se gleda, a često samo da bi nešto gledali. Sada je najbolje vreme da izaberemo sadržaj primeren njihovom uzrastu i da zajedno biramo termin kada ćemo gledati novu epizodu. Zahvaljujući mogućnosti premotavanja unazad, lako možemo birati idealno vreme, u kom smo potpuno posvećeni jedni drugima i sadržaju koji gledamo. Kao što smo već pomenuli, sada je pravi momenat da kreiramo naše male rituale: kokice, sokići, ušuškavanje svih članova porodice na kauč, štelovanje atmosfere i – počinje 🙂 Svi se ovome radujemo od ujutru, ceo dan planiramo večernju zabavu i svi zajedno nestrpljivo iščekujemo nove dogodovštine naših junaka. Postavljamo pitanja: zašto su ti likovi dobri? Šta je važno u njihovom odnosu? Šta dobro čine? Zašto je ovaj lik nevaljao i zašto im želi zlo? Šta misliš, ko će pobediti? Šta bi uradio na njihovom mestu? Kako bi rešio ovu situaciju? Insistiramo na narativu: ispričaj mi šta je bilo u prethodnoj epizodi (vežbamo memoriju), o čemu govori ova epizoda (izdvajamo ključnu situaciju oko koje se vrti zaplet), kako je počelo, kako se situacija raspetljala i šta je bilo na kraju. Ko su glavni likovi? Šta ti je smešno, šta te je uplašilo, zbog čega si srećan… Na taj način podstičemo razmišljanje i predviđanje, ali i nestrpljivost do sledećeg porodičnog okupljanja oko serije.
Šta gledaju klinci od sedam do 11 godina?
Deca ovog uzrasta uplovljavaju u malo ozbiljnije žanrove. Gledaju strane serije, najčešće biraju Netfliksove i HBO sadržaje koji mešaju stvarnost i maštu, upoznaju se sa negativcima i sa čarobnjacima, Drakulom, zombijima, sa vršnjacima koje društvo iz nekog razloga odbacuje (marginalci), sa tužnim i ne uvek zabavnim sadržajima. Videće ljubljenje na televiziji, zaljubljivanja, možda i nago telo. Važno je da budemo uključeni sto posto jer bi trebalo pratiti sadržaj koji ih fascinira i tražiti pojašnjenja, postavljati pitanja u vezi sa nekim situacijama koje smatramo neprimerenim njihovom uzrastu. Na ovom uzrastu klinci su fascinirani serijalom filmova o malom čarobnjaku iz Hogvartsa, Hari Poterom i to je odličan izbor i prilika da se i mi “ukačimo”. Deca na ovom uzrastu uče šta je strah, prave vrlo jasnu distinkciju između dobra i zla, prevazilaze strahove od smrti, mraka, čudovišta, uče da je ljubav lepa, da je u redu ljubiti se i zaljubiti se, da je važno biti dobar drug i da nije važno ko je kakvog opredeljenja, već kako se ponaša. Važno je da se mi, roditelji, upoznamo sa sadržajem serije koju dete želi da prati, da bismo predupredili eventualne neprijatnosti (psovke, nasilje, ponašanja koja nisu u skladu sa našim kriterijumima) i pripremili odgovore na sva potencijalna pitanja.
Svet serija na uzrastu 12+
Ranjivi tinejdžeri ne pitaju roditelje za mišljenje i odobrenje i baš zato je važno da mi od njih tražimo odobrenje da nas uključe u njihova interesovanja. Gledamo sa njima serije koje ih interesuju, pažljivo posmatramo šta ih vezuje za koji lik, ponašanje, razgovaramo zašto je baš tako i šta bi oni uradili kada bi se suočili sa takvim likovima ili situacijama u stvarnom životu. Sada već ne možemo izbeći nasilje, ratove, scene seksa, ali ako negujemo porodični ritual zajedničkog gledanja, i ne pristupamo sadržaju kao da je tabu, deca će se pred nama osloboditi i biće otvorenija za komentarisanje. Sada su zaokupirani krimi serijama, tinejdž problemima i zgodnim likovima. HBO i Netflix bukvalno na dnevnom nivou izbacuju serije koje tinejdžeri gutaju, a one mogu biti vrlo korisne i nama, odraslima. Serije “Euforija”, “Riverdejl”, “Strejndžer Tings” ili “To smo što smo”, na primer, vrlo su edukativne, iako šokantne jer nam prikazuju bez zadrške svet droge, loših porodičnih odnosa i njihovih posledica, različitosti i nemogućnost snačaženja u svetu punom opasnosti i predrasuda. Kada gledamo sa decom te i slične sadržaje, mi učimo jedni o drugima – gde grešimo, kako možemo da poboljšamo odnose, gde vrebaju opasnosti i zašto su podrška i ljubav u kući najvažnije karta za putovanje u život 🙂