Bolji Online
Unesi reč za pretragu

Digitalne knjige menjaju način na koji klinci čitaju

Pošto generacija Alfa iskustvo čitanja prenosi na mrežu, stručnjaci intenzivno istražuju kako čitanje sa ekrana (možda) menja rad mozga.

Ključna pitanja koja roditelj postavlja: da li bi deca trebalo da čitaju više “papirnih” knjiga? Da li digitalne aktivnosti, poput video igara i aplikacija za društvene medije, utiču na sposobnost dece da postignu duboko razumevanje kada čitaju duži sadržaj, poput knjiga? I kako današnja deca da nauče da žongliraju između papira i ekrana?

Digitalna revolucija i svi naši lični uređaji proizveli su svojevrstan paradoks čitanja: zbog vremena provedenog uz digitalnu tehnologiju, deca sada čitaju doslovno više nego ikad. Ipak, odnos između čitanja i digitalne tehnologije je složen.

Kognitivni naučnik Danijel T. Vilingam smatra da digitalni uređaji ne menjaju način na koji deca čitaju u smislu stvarnih kognitivnih procesa – sastavljajući slova da čine reči i reči da prave rečenice. Ustvari, Vilingam ističe da deca u smislu „sirovih reči“ sada čitaju više nego pre jedne decenije (najviše zahvaljujući razmenjivanju tekstualnih poruka). Ali, on veruje, kako piše u svojoj knjizi “Čitajući um: kognitivni pristup razumevanju čitanja uma”, da se čitalačke navike dece menjaju. I razumno je pretpostaviti da digitalna tehnologija, u svoj “video od tri sekunde” slavi, menja te navike.

Mnogi roditelji i nastavnici zabrinuti da će provođenje mnogo vremena u digitalnom prostoru usporiti dečju pažnju – u proseku, klinci od osam do 12 godina provode oko šest sati dnevno ispred ekrana, a tinejdžeri više od devet!.

„Promena koju vidimo nije u tome što deca ne mogu da obraćaju pažnju, već u tome što im nije toliko stalo da obraćaju pažnju. Oni imaju manje strpljenja jer im je dosadno. Mislim da je zajedničko svim digitalnim aktivnostima da se, uz vrlo malo mog napora, dogodi nešto zanimljivo. A ako mi je dosadno, još jedno zanimljivo iskustvo je vrlo lako dobiti”, kaže Vilingam.

Pa šta da radimo?

Treba da im ponudimo kompromis. Brzo zadovoljstvo i lagan put do cilja. Čitanje knjige je sporo, u početku im može biti dosadno, ali kada uhvate zalet i savladaju tekst među koricama, nagrada je višestruka i trajna. Prvo, na taj način uče da odlažu zadovoljstvo i da uživaju u sitnicama koje grade velike poduhvate. Drugo, stvaraju i nastavljaju porodične vrednosti koje će sutra moći da prenesu i svojim klincima. Razvijaju kognitivne, analitičke sposobnosti, stvaraju kritičko mišljenje, uče da imaju stav i da razgovaraju o raznim temama. Šire interesovanja i vokabular. Odmaraju od dinamičnog digitalnog sveta tako što se prebacuju u jedan usporeniji ritam, u svet koji ih vodi u maštu, zaustavlja vreme i čini ih mirnima i staloženima.

Recite detetu: brza zadovoljstva su kratkoročna, a postoje stvari koje se sporo grade i sa od tebe traže više napora. I ja želim da iskusiš i jedno i drugo.

Vreme za čitanje je iskustvo sporog tempa i užitak čitanja je posebno važan za mlađu decu. Ograničite vreme uz ekran da biste im dali prostor da otkriju uživanje u čitanju. Deca koja nikada nisu iskusila zadovoljstvo zbog pročitane knjige neće znati da naprave mesto za nju kad odrastu.

A za stariju decu – koordinirajte se sa roditeljima njihovih prijatelja da biste zajedno skratili vreme provedeno na mreži.

Prema istraživanju čitanja sa Univerziteta Roud Ajland, prelazak sa digitalnog na papir i nazad samo je deo zagonetke pažnje: i pitanje je kako čitanje na mreži oporezuje dečju pažnju. Čitanje na mreži komplikuje proces razumevanja milion puta. Kako se sve više dečjeg čitanja odvija na mreži, posebno u vezi sa školskim zadacima, dečji mozak morao je da se prilagodi. Zanimljivo je da čitanje na mreži zahteva više pažnje od čitanja papirne knjige. Svaka pojedinačna akcija koju dete preduzme na mreži nudi više izbora, zahtevajući zapanjujuću količinu samoregulacije kako bi dete pronašlo i razumelo potrebne informacije. Svaki put kada dete čita sadržaj na netu, suočen je sa neograničenom količinom informacija. Dok se deca kreću kroz veb stranicu, moraju se neprestano pitati: da li su to informacije koje tražim? Šta ako kliknem na jednu od mnogih veza, hoće li me to približiti ili udaljiti od onoga što mi treba? Taj proces se ne događa automatski, ali mozak mora raditi kako bi svaki izbor bio mudar.

U jednoj od studija, srednjoškolci su otkrili da dobri čitaoci na papiru nisu nužno dobri čitaoci na mreži. Sposobnost generisanja pojmova za pretragu, procene informacija i integrisanja ideja iz više izvora i medija čini razumevanje čitanja na mreži kritičnim skupom veština koje se nadovezuju na one potrebne za čitanje fizičke knjige.

Suština je da klinci treba da razviju rutinu čitanja i jednom kada pronađu knjigu koja će ih ostaviti bez teksta, mnogo je veća verovatnoća da će se isključiti iz tehnologije i nastaviti da čitaju kod kuće. Zato je važno da im strpljivo, nenametljivo sugerišete štivo koje bi moglo da ih zanima i da ih tako, neagresivno, navedete na put kojim se dugo ide: put ljubavi prema knjigama.


Slične vesti

Intervju sa Veseleenom

Svojim humorom i iskrenošću, Veselin Vladimir Zvekić,  jednako privlači pažnju tinejdžera i milenijalaca širom regiona. Autentičano, kroz prizmu duhovitosti, u…

Pročitaj

Popularna igrica uvodi nova pravila – šta roditelji treba da znaju

Kompanija je kreirala novi tip roditeljskog naloga, tako da roditelji/staratelji mogu da nadgledaju aktivnosti dece na internetu i njihove prijatelje.…

Pročitaj

Šerenting: Kako da deca prežive „roditeljstvo” na internetu?

Iako deluje slatko i lepo kada na društvenim mrežama vidite fotografiju ili video snimak kako roditelji ljube, grle i pokazuju…

Pročitaj

Patiš li od FOMO sindroma?

Šta je FOMO i zašto ga osećaš? O ovom sindromu sve više se priča u poslednjih nekoliko godina, a on…

Pročitaj