Bolji Online
Unesi reč za pretragu

Klinci su majstori za igrice, ali drama počinje kad padnu s bajsa

U igricama izvode neviđene vratolomije, ali kad padnu s bajsa ili u igri nastaje ozbiljna drama.

Ovaj tekst je možda više orijentisan ka roditeljima muške dece i oprostite nam na tome, ali dečaci su nekad kraljevi drame i to vam govori mama dva dečaka iz ličnog traumatičnog iskustva. Imaju sedam i devet godina i bukvalno, kad bih ih pustila, proveli bi ceo božji dan u Robloksu. Te vratolomije, parkur, superherojstvo, zidanje kuća, preživljavanje raznih ekstremnih situacija, pa toga ni u filmu nema, a u filmovima ima bukvalno svega. Kad ih gledam, kao da sam Supermene rodila, ta hrabrost njihova je epskih razmera i neuništivi su kao Zevs lično. A onda izađemo napolje. Za samo dve godine imala sam sledeće slučajeve: – Pao s bajsa: jaaaaaaaao boli, polomio sam nogu, izvrnuo sam zglob, nikad više neću uspeti da vozim, jedno je kad jutjuberi preživljavaju u džungli, a drugo kad stvarno padneš, jesam ja ikada pala i je l’ znam koliko je strašno kad razbiješ koleno mamaaaaaaa! Stepen drame: prvi. Koleno je blago izgrebano. – Pao dok je trčao za loptom. Jaaaaaaao ispada mi koska, curi mi krv, je l’ ovo gnoj, jaaaaaao ne mogu da hodam, udario sam i lakat, je l’ se ovo i ovde vidi koska nikada neće proći, zauvek će ovako ostati mamaaaaaa! Stepen drame: 3. Oguljeni lakat i koleno, malo krvi pomešane sa zemljom. – Pao s kreveta dok je izvodio parkur preko naslona. Jaaaaaao udario sam glavu, sigurno imam potres mozga, nikada više mi neće raditi mozak, a sigurno sam polomio i obe ruke i noge mamaaaaaaaa! Stepen drame: 2. Mala čvoruga na čelu, ugruvana zadnjica. Gde su nestali moji superheroji? Gde nestadoše one svađalice, buntovnici, parkuristi? Zašto u igricama ne kukaju, a ovamo mi presecaju živce osam puta dnevno kad se malo klepe o beton? Psiholozi kažu da je u pitanju samopouzdanje. Klinci u igricama prave svoje avatare i mogu da budu šta god požele. Tamo sami biraju situacije, imaju mogućnost da se bore sa raznim izazovima, a kad padnu, ožive ili prođu sa povredama koje nisu realne i ne bole. U stvarnom životu je malo drugačije. U stvarnom životu, rane bole. Boli kad ti se drugari smeju kad ljosneš, boli kad ne barataš sasvim veštinama kojima barataš u virtuelnom svetu. Boli duša. Zato ih poljubite da prođe, kažu psiholozi. Dajte im ruku da ustanu. Naučite ih da i na terenu i na životu ustanu, otresu kolena i nastave dalje. Da je bol prolazna i da je hrabrost zauvek. Pokažite im kako se vi nosite sa padovima. Da je okej plakati kad je teško, ali da nije sve drama. Za neke rane koristimo samo vodu i jod, da ih isperemo. Na druge stavljamo hanzaplast, nekim je potreban gips, da se vrate u ležište, neke ostavljaju ožiljke… Naučite ih da su povrede deo života i odrastanja i da uvek, ali baš uvek, mogu da računaju na vas, da stisnu zube i da nastave dalje. Hrabrost nije urođena, ona se stiče, a stiče se kada ih čvrsto držimo za ruku dok ne prohodaju, a onda ih pustimo da sami trče svojim putevima.


Slične vesti

Efikasna komunikacija sa tinejdžerima

Roditeljstvo u tinejdžerskim godinama čini se komplikovanim, posebno zato što tinejdžeri počinju da donose odluke o pitanjima koja imaju stvarne…

Pročitaj

Njihovo pravo na igru i siguran prostor

Svi smo predodređeni za igru. Od trenutka kada smo rođeni, igra nam donosi radost, gradi odnose i otvara vrata učenju.…

Pročitaj

Kako da dete reaguje na agresiju

Deca se ne rađaju isprogramirana da na svet reaguju neprijateljski. Svi imamo kapacitet da se ponašamo agresivno. Da li ćemo…

Pročitaj

Psihička priprema za upis u srednju školu

Prvo i osnovno, složni su psiholozi, ne treba da paničite, naređujete, kontrolišete. Zato je važno da se stavite u cipele…

Pročitaj