Istorija društvenih mreža: kako je sve počelo?
Da li se sećate vremena pre društvenih mreža? Vremena kada je pojam „društvena mreža“ stvarno značio mrežu međusobno povezanih ljudi koji se druže u stvarnom svetu?
Danas je društveno umrežavanje (uz pomoć onlajn platformi) suštinski deo života i za mlade i za one u godinama, hteli mi to da priznamo ili ne.
Svesno ili ne, koristimo društvene mreže za interakciju, obrazovanje, informisanje, zabavu… Svi smo prisutni, u manjem ili većem intenzitetu na nekoj od popularnih mreža: Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn, Viber grupe, forumi, blogovi…
A kako je sve počelo?
Godine 1994. stvorena je prva društvena mreža GeoCities. Ova mreža je korisnicima omogućavala da kreiraju i prilagođavaju svoje sopstvene veb lokacije, grupišući ih u različite „gradove“ na osnovu sadržaja stranice. 1995. godine lansiran je TheGlobe.com, mreža koja je davala korisnicima mogućnost da komuniciraju sa ljudima koji imaju iste hobije i interesovanja i da objavljuju svoj sadržaj. Nekoliko godina kasnije pojavili su se AOL Instant Messenger i SixDegrees.com i ćaskanje u realnom vremenu preko interneta je rođeno. Ćaskali ste sa osobama koje žive na drugim kontinentima, pravili svoje profile… Sledili su sajtovi za upoznavanje, sajtovi za ponovo okupljanje drugara iz generacije i slično.Novi milenijum je doneo i nove poglede na društveno umrežavanje. Prva moderna društvena mreža je bio Friendster. Sledio je MySpace, mreža na kojoj je bilo registrovano 90 miliona korisnika. Pojavila se mreža za poslovno umrežavanje: i danas popularni LinkedIn. Facebook je pokrenut 2004. godine sa idejom umrežavanja studenata američkih koledža. U početku je ovo bila zatvorena mreža, u nju ste mogli ući samo na poziv nekoga ko je već bio član. Dve godine kasnije, mreža postaje slobodna za pristup svim zainteresovanima i ubrzo po broju korisnika prestiže Friendster, MySpace i ostale poznate mreže tog vremena. Facebook je i danas mreža sa najvećim brojem korisnika na svetu.