Kada je vreme za pauzu?
Kako se učimo navikama kada je dopaminska zavisnost koju nam telefoni konstantno hrene?Da li smo stavili pauzu na život ili smo previše slabi da stavljamo pauzu na ekrane. Koliko je vremena potrebno da se odviknemo od ustaljenih navika proveravanja ekrana?
Pauza i detoks su veoma teške i važne teme koje sa ozbiljnošću treba da shvatimo – ovo nam je poručio moderator panela Dragan Ilić psiholog i novinar. Njegovi sagovornici su bili Ana Mirković sa Digitalnog instituta, Đorđe Vuksanović ispred kompanije A1 Srbija i Emina Beković iz Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Razgovor o uzrocima i posledicama prekomerne upotrebe ekrana
Emina Beković nas je podsetila na protokol crne kutije koja se sprovodila u školama širom Srbije. Odlaganje telefona u crne kutije pre početka nastave. Iz ličnog iskustva svoje dece ona svedoči da je prvih nedelju dana bilo borbe, a da je ta navika lako ukorenjena baš kao i svaka druga. Emina Beković je posebnu pažnju posvetila veštačkoj inteligenciji i opasnostima kojima smo izloženi. Veštački kreiran sadržaj koji se nudi deci.

Uz sve to ako dodamo podatak koji je Ana Mirković navela da naša deca provode najviše vremena na telefonu u odnosu na svoje vršnjake iz ostatka Evrope, onda je ovo i te kako tema za ozbiljno proučavanje. Vikendom ta deca provedu čak i preko devet sati uz ekrane. U centralnoj Srbiji najviše, a na jugu zemlje namanje. Kod dece sa najmanje vremena na ekranu istraživanje potvrđuje veći nivo empatije, a takođe i veći nivo empatije je kod dece mlađeg uzrasta.
Koji su to znaci da nam je pauza neophodna?
Dva najozbiljnija alarma koja se upale su kada ne možemo da spavamo i ne možemo da čitamo. Da li ipak postoji još neki? Nedostatak pažnje, kognitivni problemi – misao nema početak i kraj, gubimo je vrlo lako tokom razgovora, depresija, strah od propuštanja novosti, strah od gubitka telefona, strah od izostanka lajkova… Mnogo ih je, kako Ana navodi, a najvažnije je da se oni na vreme osveste i da se sa njima pozabavimo.
Kao veliki saborac u borbi protiv prekomerne upotrebe ekrana, kompanija A1 radi ozbiljno na obuci kroz takozvane karavane širom Srbije razgovarajući sa decom, roditeljima i nastavnicima. Razvoj platforme ima za cilj da se dođe do svakog doma u Srbiji, objasnio je Đorđe Vuksanović ispred A1. Kroz školu Odgovornog influensa kompanija priprema nove module koji su fokusirani na balans digitalnog i fizičkog prostora. Slede takmičenja, upitnici, druženja, ali kroz kontinuitet kako se uspešno koristi tehnologija.
Poruka koju nosimo sa panela
Nužno je da se prilagođavamo novoj tehnologiji i napretku čovečanstva. Ono što moramo da naučimo pre svega je da budemo svesni važnosti komunikacije jer je ona neophodna za zdrav mentalni i fizički status svakog od nas. Deca i mladi imaju talenat da pronađu pravi put u novinama koje nam se pružaju. Nije na odmet da sledimo njihove korake koje su ispravni jer oni slede svoje instinkte koji su prirodno usađeni i neiskvareni životnim iskustvima.