Bolji Online
Unesi reč za pretragu

Sve što roditelji treba da znaju o igrici Roblox

Roblox je jedna od svetski najpopularnijih platformi za online igre, a zanimljiva je jer je kreiraju samo korisnici i ima beskrajno mnogo mogućnosti za razvoj kreativnosti i zabavu. Ali, predstavlja i potencijalno rizik za decu, posebno za ranjivu kategoriju mlađu od 13 godina (ako uopšte postoji starosna granica za ranjivost dece).

Desetogodišnji dečak iz Rakovice koji je pronađen obešen u stanu, navodno je još jedna žrtva opasnog TikTok izazova “Blackout”, koji prihvataju deca širom sveta. Nezvanična statistika kaže da se čak 82 dece u svetu ugušilo zbog igre koja podrazumeva da sebi stave kaiš oko vrate i stežu ga dok se ne onesveste, dok ceo proces snimaju mobilnim telefonom.

Suština je da igrači mogu da stvaraju i da komuniciraju u online okruženju koji njegovi tvorci opisuju kao “uranjajući 3D svet”. Roblox igrači kreiraju svoj avatar i dodeljuju sebi izvesnu sumu digitalnog novca za najam kuće (opremanje zahteva stvaran novac za šta treba da se obrate roditeljima). Upravo je ta činjenica prva od opasnosti koje vrebaju decu jer svaki klinac želi da njegov avatar bude kul, zbog čega su mu primamljivi razni autfiti. Ako ih ne priušte, mogu biti izvrgnuti ruglu i podsmehu od strane drugih igrača.

Ipak, mnogo veća opasnost krije se u činjenici da, iako je Roblox prvenstveno namenjen deci i mladima, svako može da se registruje, bez obzira na godine. Kad je reč o komunikaciji s drugim korisnicima, unutar igre postoje određena ograničenja za mlađe od 13 godina.

Međutim, stručnjaci širom sveta, koji se susreću sa decom koja su izložena štetnim online sadržajima, upozoravaju da funkcija četa predstavlja stvarnu opasnost za decu bez obzira na ograničene sigurnosne mere. To objašnjavaju time da deca, posebno mlađa od 13 godina, još nemaju razvijenu sposobnost razlikovanja neprikladnog od prikladnog sadržaja i otvoren su plen za predatore sa kojima mogu da komuniciraju u online svetu.

Zamislite svoje dete kako luta po ovim virtuelnim svetovima i sobama zaustavljajući se da porazgovara sa nepoznatima ili čak počne da sarađuje na projektima. Mi odrasli znamo da tamo gde se mladi okupljaju mogu biti i razni ljudi. Deca ne znaju.

Edukaciju započnite informisanjem o sadržajima koji su dostupni detetu.

NNa stranici Robloxa imate sadržaje i uputstva za roditelje kako da postave roditeljski nadzor i na koji način da obezbedi dete dok igra na Roblox platformi (https://corp.roblox.com/parents/ ; https://blog.roblox.com/2020/03/supporting-parents-kids-teens-home-covid-19/ ).

Dodatno, u svetu aplikacija postoje mnogobrojna rešenja za roditeljski nadzor poput Kids-Place-Parental-Control ili Google Family link za roditelje .

Najbolja prevencija i strategija nošenja sa opasnostima na internetu pokazao se odnos koji roditelji imaju sa svojim detetom, na čemu zasnivamo i čitav bezbedan svet klinaca. Poverenje, razgovor, podrška, sigurnost da nam se mogu uvek obratiti, ljubav i strpljenje osnovni su postulati za bezbedan opstanak u digitalnom (i realnom) svetu.

Roblox je jedna od najkreativnijih igara trenutno i ne treba je uskratiti detetu, već ga naučiti da pametno igra u tim uzbudljivim svetovima punim avantura i ekspedicija. Naučiće kako da rešavaju probleme, da razvijaju kreativnost, naučiće kako da izađu iz konflikta nenasilnim putem, da čuvaju životnu sredinu i da se prema drugima odnose sa poštovanjem.


Slične vesti

Popularna igrica uvodi nova pravila – šta roditelji treba da znaju

Kompanija je kreirala novi tip roditeljskog naloga, tako da roditelji/staratelji mogu da nadgledaju aktivnosti dece na internetu i njihove prijatelje.…

Pročitaj

Šerenting: Kako da deca prežive „roditeljstvo” na internetu?

Iako deluje slatko i lepo kada na društvenim mrežama vidite fotografiju ili video snimak kako roditelji ljube, grle i pokazuju…

Pročitaj

Cancel kultura – kada je bojkot opravdan?

Instant-rešenje za eliminaciju onih “nepodobnih”, tako bismo mogli definisati cancel kulturu, koja donosi moralnu osudu, a pre svega socijalnu izolaciju.…

Pročitaj

Moramo da pričamo o Telegram grupama

Ceo smisao osvetničke pornografije jeste da se žrtva osramoti, ponizi, te da joj se ugrozi lični identitet i dostojanstvo. Ovo…

Pročitaj