Bolji Online
Unesi reč za pretragu

Šerenting: Kako da deca prežive „roditeljstvo” na internetu?

Današnji roditelji trude se da zabeleže svaki trenutak života svoje dece, deleći sadržaje na društvenim mrežama – od objava na kojima se vide njihova lica, preko scena kupanja, presvlačenja... Zloupotreba sadržaja veća j e ukoliko su profili javni, odnosno da svako može da ga vidi. Nije retko ni ostavljanje uvredljivih komentara ispod takvih objava.

Iako deluje slatko i lepo kada na društvenim mrežama vidite fotografiju ili video snimak kako roditelji ljube, grle i pokazuju ljubav svom detetu, treba da bude svesni rizika koje nosi deljenje sadržaja na kojem su deca.

Koju opasnost po decu nose roditeljstvo na internetu?

Šerenting (izraz shareting nastao je spajanjem reči share (deljenje) i parenting (roditeljstvo) se koristi za objavljivanje fotografija i snimaka sopstvene dece na društvenim mrežama i predstavlja tipičnu roditeljsku „radost” 21. veka.

Da, bebe su slatke. Da, društvene mreže su postale „digitalni podsetnik” za sve nas. Putem društvenih mreža se informišemo, održavamo odnose sa rodbinom, prijateljima i kolegama. Ali nema potrebe da objavljivanjem sadržajima na koje se nalazi dete upoznajemo rođake i prijatelje sa načinom na koji ono odrasta, šta jede, nosi, čime se igra, šta je naučilo, šta ga zanima, šta voli… 

Iako želite da sačuvate uspomene, one ne moraju da postanu bilbord dostupan svima. Ne morate baš svaki detalj života svog deteta da podelite onlajn. Lajkovi i komentari daju na značaju (roditeljstvu), čak i kada ono što objavljujemo ne prikazuje istinu. Ukoliko pak želite da vaši prijatelji ili rođaci vide fotografije i snimke, adekvatniji izbor su privatne poruke.

Rizici šerentinga su krađa identiteta i narušavanje odnosa sa detetom.

Kako sprečiti krađu identiteta?

Deljenje fotografija nosi rizik da ih neko preuzme i kasnije iskoristi za različite spletke, lažno predstavljanje ili objavljivanje. Sadržaji dece mogu da dođu i do pedofila, ali i pojedinaca koji takve sadržaje skupljaju i prodaju na internetu. 

Postoje nekoliko stvari koje mogu da se urade da biste ovo sprečilo:

  • Ažurirajte privatnost naloga – neka budu dostupni samo prijateljima i onemogućite da drugi mogu da dele vaše objave
  • Prođite preko liste pratioca i prijatelja – uklonite sve one koji to nisu, koje ne poznajete lično, a zapratili ste se jer su vam “simpatični” ili ste ih dodali iz kurtoazije
  • Razgovarajte sa porodicom i prijateljima, recite im da ne dele fotografije koje im niste poslali.
  • Uklonite metapodatke i geooznake sa fotografija koje želite da objavite
  • Štitite podatke vaše dece – ne objavljujte puno ime, datum rođenja, naziv škole…
  • Delite, ali ne često – napravite granicu – pojedini roditelji fotografišu decu s leđa ili lepe stikere preko njihovih lica
  • Naravno, ne objavljujte sadržaje (polu)gole dece
Kako može da se naruši odnos sa detetom?

Popularnost koju dete dobije zbog toga što njegovi roditelji dele fotografije i video-zapise na kojima je može da ima ozbiljne psihološke traume.

Kako odrasta dete će biti nezadovoljnije zbog toga što ga roditelji na određeni način predstavljaju na društvenim mrežama. Objave roditelja mogu da stvore i napetost i konflikte, naročito ako se radi o tinejdžerima. Mlade majke praktikuju „antišerenting“, odnosno da ukoliko dele fotografije sa svojom decom da lice deteta sakriju.

Ipak, ukoliko želite da delite sadržaje na kojima se nalazi vaše dete zastanite i postavite sebi nekoliko pitanja. Zašto želite da to objavite? Stavite se detetovu poziciju – da li biste voleli da neko o vama podeli sličnu priču iz vašeg detinjstva? Može li ovo da izblamira dete u određenom trenutku života? Postoji li neko ko ne treba da vidi taj sadržaj? 

Pažljivo delite, ne ugrožavajte privatnost vašeg deteta.


Slične vesti

Popularna igrica uvodi nova pravila – šta roditelji treba da znaju

Kompanija je kreirala novi tip roditeljskog naloga, tako da roditelji/staratelji mogu da nadgledaju aktivnosti dece na internetu i njihove prijatelje.…

Pročitaj

Vodič za prvi mobilni: Izgradite poverenje

Čak i pre nego što dobiju prvi telefon, klinci znaju sve, kao da su rođeni sa digitalnim “podešavanjima” u mozgu.…

Pročitaj

Vodič za prvi mobilni telefon: Bezbednost pre svega

Pitanje nad pitanjima je: kada da najbolje vreme da dete dobije prvi telefon? Svako dete je različito, a različiti faktori…

Pročitaj

Gaming vs. gambling: Vodič za roditelje dece od devet do 18 godina

Važno je, mnogo je važno, da prvo mi, roditelji, naučimo razliku i da to znanje prenesemo na decu i sprečimo…

Pročitaj